Enerji Sektörü İş İlanları

Akkuyu Nükleer Santrali İş Başvurusu

Akkuyu Nükleer Santrali İş Başvurusu

Akkuyu Nükleer Santrali iş başvurusu yapmak için online iş başvuru formunu doldurabilirsiniz. Akkuyu Nükleer Santrali iş ilanları ve personel alımı hakkında bilgiler.

Akkuyu Nükleer Santrali Hakkında Bilgi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Türkiye’nin yapımı devam eden ilk nükleer enerji santralidir. İdari olarak Mersin ilinin Gülnar ilçesine bağlı, en yakın yerleşim merkezi Büyükeceli beldesi olan sahada inşa edilmektedir. Dört üniteden oluşacak olan santralin ilk ünitesi 2023’te faaliyete geçecektir.

Tarihçe

Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in katıldığı temel atma töreni, 3 Nisan 2018.

Türkiye’de 1970’lerin başlarında yapılan fizibilite ve yer araştırmaları sonucunda Akkuyu sahası nükleer santral yapımı için uygun yer olarak belirlendi. Kararın alınmasında bölgenin deprem açısından Türkiye’nin güvenli bölgelerinden biri olması, nüfus yoğunluğunun düşük olması, en yüksek taşkının 6 metreyi geçmemesi, yüzey ve yer altı sularının doğal akış yönünün deniz olması, arazinin inşaata uygun olması ve bölgenin tarıma, turizme ve sanayiye elverişli olmayışı göz önüne alınmıştı. 1976’da da bu sahaya yer lisansı verildi, 600 megawat üretim planlanarak ihaleye çıkıldı. İhaleyi alan İsveç merkezli ASEA Atom şirketi dış kredi bulamayınca proje durdu. 1983 sonlarına doğru ise başkaca üç şirket ile görüşüldü. Görüşmenin ileri safhalarında firmalar malî konuda Türkiye Cumhuriyeti’nin garantisini istedi ancak hükûmet bu garantiyi vermedi, bunun yerine yap-işlet-devret modelini teklif edince görüşmeler son buldu. 1998’de üçüncü kez ihaleye çıkıldı ancak bu ihale Bülent Ecevit’in başka enerji kaynaklarının geliştirilmesiyle gerekli olmayacağın belirtmesiyle Bakanlar Kurulu kararı ile iptal edildi. 1993’ün Ocak ayında santral tekrar yatırım programına alındı ve 1997’de yapımı için teklifler alındı ancak hükûmet kesin bir karar vermedi.

2004’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, reaktör kurulacağını ilan etti, 21 Kasım 2007’de nükleer santral kurulumu ve enerji satışıyla ilgili kanun kabul edildi. 2010’da Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında Akkuyu sahasında bir nükleer santral yapım antlaşması imzalandı ve 2012’de TAEK kararıyla Rusya Federasyonu’ndaki Kalininskaya Santrali referans kabul edildi. 14 Nisan 2015’te tesisteki deniz yapıları ve limanın temeli atıldı.Temel atma sırasında aktivistler sahanın tek giriş kapısını kilitledi, eylem yaptı. Nisan 2018’de birinci ünitenin, Haziran 2020’de ikinci ünitenin, Mart 2021’de üçüncü ünitenin ve Temmuz 2022’de dördüncü ünitenin temelleri atıldı.

Kasım 2017’de Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Vladimir Putin, santralin ilk reaktörünü 2023 yılında devreye almayı planladıklarını açıkladı.

Arazi

Saha, idarî olarak Gülnar belediyesine bağlıdır. İl merkezine 140 km ilçe merkezine de 30 km uzaklıktadır. En yakın yerleşim merkezi Büyükeceli beldesidir.

Çitlerle çevrili toplam alan 986 hektar, santralin inşaat sahası 225 hektardır. Arazi, etraftaki bölgelerden 200 metreye ulaşan dağlarla ayrılır, 4.5 km’lik bir asfalt yolla D-400’e bağlanır.

Akkuyu sahası, imzalanan ikili devletlerarası anlaşma sonucunda Rus kamu şirketi Atomstroyexport’a (ROSATOM’a bağlı Atomenergoprom’un alt şirketi) bedelsiz teslim edilmiştir. Rus kamu şirketi buraya kendi bulacağı finansal kaynaklarla nükleer santral inşa edecektir. Bu inşaat esnasında toplam 12,6 milyon m3 kazı malzemesinin oluşacağı tahmin edilmektedir. Malzemenin 4,8 m3’ü dolgu malzemesi olarak kullanılacak olup 7,8 milyon m3’ü ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tahsis edilen bir alanda depolanacaktır.

Santralin Yapısı

Ünite

Her bir ünite, nükleer enerjinin yaratıldığı reaktörden ve bu enerjinin çevrimini sağlayacak yardımcı elemanlardan oluşur. Bu bağlamda her bir ünitede reaktörle birlikte dört eleman daha bulunur: dört adet yatay buhar jeneratörü (PGV-1000MKR), dört adet reaktör soğutucu pompa ünitesi (GTsNA-1391), basınçlandırıcı ve ECCS Hidrolik akümülatörlere sahip dört adet dolaşım devresi ile alternatif akım jeneratörüne sahip buhar türbin tesisi. Bunların tamamının üzerinde iki kat koruma katmanı bulunur. İlki çelik astarlı ön gerdirmeli betonarmeden ikincisi de döküm betonarmeden mamüldür.

Reaktör

Akkuyu’da toplam dört adet basınçlı su reaktörü bulunur ve üretim modeli de VVER-1200 olarak isimlendirilir. Üretiminde referans olarak Kalininskaya Nükleer Enerji Santrali’ndeki reaktörler referans alınsa da Akkuyu’da bunların ilk kez üretilecek üçüncü nesli kullanılacaktır. Nitekim Kalininskaya’daki üç reaktörün her biri 1000 MWe gücünde iken Akkuyu’daki reaktörlerden her biri 1200 MWe olacaktır.

Balakovo Nükleer Santrali’nde kullanılan VVER-1000 modeli reaktör.

VVER-1200, nötron yavaşlatıcısı ve soğutucu olarak hafif suyun kullanıldığı 3200 MW termal güce sahip dört dolaşım devreli basınçlı su reaktörüdür. Çekirdeğinde 163 adet yakıt demeti bulunur, 12 ayda bir yakıt ikmali yapılır ve yakıtın çevrim süresi dört yıldır. Yakıt olarak %3.6 oranında zenginleştirilmiş U-235 izotopu kullanılır.

Reaktörde iki kat koruma seviyesi vardır. İlk katın tabanında 169 ton ağırlığında 5,8 m yüksekliğinde ve 6,1 metre çapında kor tutucu bulunur. Reaktör, tehlike anında elektrik gücü beslemesine ihtiyaç duymayacak biçimde tasarlanmıştır. Güvenliği ayrıca kontrol çubukları, aktif ve pasif acil durum kor soğutma sistemleri, acil durum borik asit enjeksiyon sistemi, buhar üreteci soğutma sistemi ile reaktör kalbi ve yakıt havuzundan acil durum ısı çekişi ile sağlanmaktadır.

Akkuyu Nükleer Santrali İş Başvurusu

Akkuyu Nükleer Santrali iş başvurusu için buraya tıklayınız. Akkuyu Nükleer Santrali iş başvuru formunu doldurarak cv dosyanızı Akkuyu Nükleer Santrali insan kaynakları departmanına gönderebilirsiniz.

Akkuyu Nükleer Santrali İş İlanları

Akkuyu Nükleer Santrali iş ilanları için buraya tıklayınız. Üst kısımda verdiğimiz linkten iş başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bu link üzerinden ise Akkuyu Nükleer Santrali iş ilanlarını Linkedin üzerinde listeleyebilir ve açık iş pozisyonlarına iş başvurusu yapabilirsiniz.

Akkuyu Nükleer Santrali İletişim Bilgileri

Akkuyu Nükleer Santrali Adres: Ankara Merkez Ofisi – Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı B Blok 274/7 Kat: 11 No: 117 06530 Çankaya, Ankara / Mahall Ankara

Akkuyu Nükleer Santrali Telefon Numarası: +90 312 442 60 00

Akkuyu Nükleer Santrali Web Sitesi: http://www.akkunpp.com/

 

Güncel iş ilanları için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu