Kamu İş İlanları

MTA İş Başvurusu

MTA iş başvurusu nasıl yapılır? Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü personel alımı yapıyor mu? MTA hakkında bilgiler ve kariyer olanakları.

MTA Hakkında Bilgi

MTA, açılım olarak Maden Tetkik ve Arama anlamına gelmektedir. Türkiye’de yer alan maden ve hammadde kaynaklarını araştırmak, rezervleri tespit etmek amacıyla kurulmuştur. 1935 yılında kurulan MTA, madenlerin tenörlerini tespit ederek ülke ekonomisine kazandırmaktadır. Merkezi Ankara’da olup, toplamda 12 bölge müdürlüğü daha bulunmaktadır.

MTA, ülkemizde yer alan maden ve enerji hammadde kaynaklarını tespit eder ve madencilik sektörüne altyapı bilgisi sunar. Son teknoloji araç ve gereçleriyle alternatif maden kaynaklarını araştırır. Maden sahalarında yer alan rezervleri belirleme ve geliştirme işlemlerini yapar. Kaynakların korunması için ETÜT çalışmaları yapar. Jeotermal kaynakların aranma işlemlerini ve buralarda çalışacak olan kurumların ruhsatlarını denetleme işlemlerini gerçekleştirir. Ayrıca kurum çeşitli sondaj çalışmaları da yapmaktadır. Sadece kara da değil deniz araştırmaları da yapan kurum, yurtdışında da faaliyet göstermektedir.

Kimler Madenci Olabilir?

Madencilik, genellikle tehlikeli ve zorlu çalışma koşullarına sahip bir sektördür. Madende çalışmak için belirli bir sağlık durumu, fiziksel ve zihinsel dayanıklılık gerektirir. Madencilik sektöründe çalışacak kişilerin genellikle aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

  • Yaş sınırı: Maden işçisi olarak çalışmak isteyen kişiler, genellikle 18 yaşından büyük olmalıdır.
  • Sağlık durumu: Maden işçileri, sağlık açısından belirli bir standardı karşılamalıdır. Madende çalışmadan önce, adaylar sağlık muayenesinden geçirilir.
  • Fiziksel dayanıklılık: Madencilik sektörü, sert fiziksel koşullar gerektirir. Maden işçileri, ağır yükleri kaldırabilme, dar yerlere sığabilme, tırmanma gibi fiziksel becerileri olan kişilerdir.
  • Zihinsel dayanıklılık: Maden işçileri, zorlu çalışma koşullarında çalışacak kadar zihinsel dayanıklılığa sahip olmalıdır.
  • Eğitim ve yetenekler: Madencilik sektöründe çalışacak kişilerin, mesleki eğitim almış veya bu alanda tecrübeli olmaları gerekebilir.

MTA İş Başvurusu

MTA iş başvurusu için buraya tıklayınız. MTA bir devlet kurumu olduğu için direk olarak iş başvurusu yapılmamaktadır. Sayfada bulunan duyuruları takip ederek, personel alımı ilanlarını takip edebilirsiniz.

MTA İşkur İş İlanları

MTA İşkur iş ilanları için buraya tıklayınız. İşkur sayfasındaki arama butonuna MTA yazarak güncel ilan olup olmadığına bakabilirsiniz.

Maden Tetkik ve Arama iş başvurusu için E-Devlet sistemini de kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden MTA iş ilanlarını takip etmek için buraya tıklayınız.

MTA İletişim Bilgileri

MTA Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:11 06530 Çankaya ANKARA
MTA Telefon Numarası: (0312) 201 10 00
MTA Web Sitesi: https://www.mta.gov.tr/

 

Güncel iş ilanları için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu