TİKA İş Başvurusu

TİKA iş başvurusu nasıl yapılır? TİKA personel alımı yapıyor mu? TİKA’da çalışmak istiyorum diyorsanız, kurumun başvuru şartlarını sayfamızda inceleyebilirsiniz.


TİKA Hakkında

1991 yılında SSCB dağıldıktan sonra, Orta Asya ve Kafkasya’da bir çok Türk Devleti bağımsızlığı ilan etmiştir. Bu ülkeleri tanıyan ilk ülkelerden biri ise Türkiye olmuştur. Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan gibi ülkelerle olan ortak kültürümüz ve geçmişimiz, bu ülkelerle olan bağımızı güçlendirmiştir.

Son 20 yılda, Türk Cumhuriyetlerle olan ilişkilerimiz güçlenmiştir. Önceliğimiz Türk devletlerinin dünya üzerindeki diğer ülkeler tarafından kabullenilmesi olmuştur. Sonrasında ise, Orta Asya bölgesinde kurulmuş olan ülkelerde yaşayan soydaşlarımız için sosyal ve ekonomik alanlarda destek olmaktır.

Zamanla yapılan yardım ve destekler, uzun soluklu projelere dönüştü. Buralarda yapılacak faaliyetler için bir organizasyonun kurulması kararı alındı. Böylece Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı yani TİKA kurulmuş oldu. 1992 senesinde kurulan TİKA, ortak değerlere sahip olduğumuz ülkeler başta olmak üzere farklı bir çok ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir.

Günümüzde, Türkiye dünyada en fazla insani yardım yapan ülkelerin başında gelmektedir. 2002 senesinde kalkınma yardımları yaklaşık 90 milyon dolarken, 2017 yılında bu rakam 8 milyar civarına çıkmıştır. TİKA, 150 üzerinde ülke de faaliyetlerini sürdürmektedir.

TİKA İş Başvurusu

TİKA iş başvurusu için buraya tıklayınız. TİKA duyurular sayfasından güncel iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Kuruma direk olarak iş başvurusu yapılamıyor. Kamu kurumlarına, personel alımı yapılacağı zaman İşkur veya kurumun kendi sitesinden iş ilanı açılmaktadır. TİKA, KPSS puanı ile veya belli başlı üniversiteden mezun olan kişileri dönem dönem sözleşmeli olarak işe almaktadır. TİKA başvuru şartları ve personel alımı için TİKA duyurular sayfasını ara ara kontrol edebilirsiniz.

TİKA iş başvurusu için İşkur sisteminde de arama yapabilirsiniz. İşkur sayfasına girmek için buraya tıklayınız. Açılan sayfada arama bölümüne “tika” yazarak arama yapabilirsiniz.

TİKA İletişim Bilgileri

TİKA Adres: GMK Bulvarı No:140 / Anadolu Meydanı Çankaya ANKARA
TİKA Telefon Numarası: +90 312 939 70 00
TİKA Web Sitesi: https://www.tika.gov.tr/

Yorum yapın