Mağaza İş İlanları

İkea İş Başvurusu

İkea iş başvurusu yapmak için online iş başvuru formunu doldurabilirsiniz. İkea iş ilanları ve personel alımı hakkında bilgiler.

İkea Hakkında Bilgi

IKEA, Delft, Hollanda merkezli montaja hazır mobilya, mutfak aletleri ve ev aksesuarları tasarlayan ve satan çok uluslu bir İsveçli şirketler grubudur. 1943’te 17 yaşındaki Ingvar Kamprad tarafından İsveç’te kurulan IKEA, 2008’den bu yana dünyanın en büyük mobilya perakendecisidir. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ocak 2018 itibarıyla Kamprad, $58,7 milyarlık tahminî net servetiyle dünyanın en zengin sekizinci kişisidir.

1943’te Ingvar Kamprad, IKEA’yı posta yoluyla satış işi olarak kurdu ve beş yıl sonra mobilya satmaya başladı. İlk mağaza 1958 yılında Älmhult, Småland’da Möbel-IKÉA (Möbel İsveççe “mobilya” anlamına gelir) adı altında açıldı. İsveç dışındaki ilk mağazalar Norveç (1963) ve Danimarka’da (1969) açıldı. Mağazalar 1970’lerde Avrupa’nın diğer bölgelerine yayıldı, İskandinavya dışındaki ilk mağaza İsviçre’de açıldı (1973), ardından Batı Almanya’da açıldı. (1974)

1973’e gelindiğinde, şirketin büyümesi o kadar büyüktü ki kaynakları zorluyordu. Alman yöneticiler yanlışlıkla Koblenz’den (Almanya) yaklaşık 320 km uzaklıkta, Konstanz’da (Almanya) bir mağaza açtılar. Bu on yılın ardından, Japonya (1974), Avustralya, Kanada (1975), Hong Kong (1975), Singapur ve Hollanda (1978) gibi dünyanın diğer yerlerinde mağazalar açıldı. IKEA, 1980’lerde Fransa ve İspanya (1981), Belçika (1984), Amerika Birleşik Devletleri (1985), Birleşik Krallık (1987), ve İtalya gibi ülkelerde mağazalar açarak daha da genişledi. (1989). 53 mağaza ile Almanya, IKEA’nın en büyük pazarıdır ve onu 51 mağaza ile Amerika Birleşik Devletleri izlemektedir.

IKEA, Şubat 2010’da Latin Amerika’ya girdi ve Dominik Cumhuriyeti’nde açıldı. Bölgenin en büyük pazarlarına gelince, 2020 yılına kadar Meksika’ya girmedi ve Brezilya’da mağazası bulunmamaktadır.

Ağustos 2018’de IKEA, Hindistan’daki ilk mağazasını Haydarabad’da açtı.

Kasım 2021’de IKEA, Filipinler’de Pasay City’deki Mall of Asia Kompleksi’nde 65.000 metrekarelik dünyanın en büyük mağazasını açtı.

Türkiye’de ilk IKEA mağazasını Mayıs 2005 tarihinde İstanbul Ümraniye’de açan MAPA Mobilya ve Aksesuar Pazarlama A.Ş, halihazırda İstanbul’da 3, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da 1’er olmak üzere toplamda 7 mağaza; Bodrum ve Adana’da 1’er olmak üzere toplamda 2 “Sipariş ve Teslim Noktası” ve İnternet Mağazası ile faaliyetine devam etmektedir. IKEA mağazaları, güzel tasarımlı, kaliteli ve uygun fiyatlı 8.000 çeşidi aşkın ürüne, milyonlarca fikir ve akıllı çözüme ulaşma imkanı sunmaktadır.

İkea’da İşe Alma Kriterleri Nelerdir? Kimler Çalışabilir?

Ikea gibi bir perakende mağazasında çalışmak için belirli kriterler ve şartlar vardır, ancak genel olarak herhangi bir uygun aday başvuruda bulunabilir. Ikea’da çalışmak isteyen kişilerin aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekebilir:

  • Yasal çalışma yaşı: Ülkeler arasında farklılık göstermekle birlikte, genellikle en az 18 yaşında olmak gerekmektedir.
  • Eğitim ve deneyim: Ikea’da çalışmak için herhangi bir özel eğitim gerektirilmemekle birlikte, mağaza müşterilerine hizmet verdiğinden dolayı iletişim ve müşteri ilişkileri becerileri önemlidir. Bu nedenle, ilgili alanlarda önceki deneyim ya da eğitim tercih sebebi olabilir.
  • Dil becerileri: Ikea, dünya genelinde faaliyet gösteren bir perakende mağazası olduğu için, İngilizce ve/veya ülkenin resmi dilinde iyi bir seviyede dil becerisi gerektirir.
  • Uygun kişilik özellikleri: Ikea, takım çalışmasına ve müşteri hizmetlerine büyük önem verir. Dolayısıyla, adayların olumlu bir tutum, sabır, dikkatli olma, öğrenmeye açık olma, esneklik ve stresle başa çıkabilme gibi özelliklere sahip olmaları gerekir.

İkea, birçok farklı pozisyon sunar, örneğin mağaza çalışanı, müşteri hizmetleri temsilcisi, satış elemanı, kasa görevlisi, depo çalışanı, pazarlama ve yönetim pozisyonları gibi. İlgili pozisyonun gerektirdiği özelliklere uygun olan adaylar başvuruda bulunabilirler.

İkea İş Başvurusu

İkea iş başvurusu için buraya tıklayınız. İkea iş başvuru formunu doldurarak cv dosyanızı İkea insan kaynakları departmanına gönderebilirsiniz.

İkea İş İlanları

İkea iş ilanları için buraya tıklayınız. Üst kısımda verdiğimiz linkten iş başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bu link üzerinden ise İkea iş ilanlarını Linkedin üzerinde listeleyebilir ve açık iş pozisyonlarına iş başvurusu yapabilirsiniz.

İkea İletişim Bilgileri

İkea Adres: Fatih Sultan Mehmet Mah. BALKAN Cad. No:62 Tepeüstü  Ihlamurkuyu / Ümraniye / İSTANBUL

İkea Telefon Numarası: (0216) 528 05 55

İkea Web Sitesi: https://www.ikea.com.tr/

 

Güncel iş ilanları için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu